Příšera jménem ego

Co je to ego? Co diagnostikou zjistím? Jak s tím můžu pracovat?

To jsou asi nejčastější otázky, které na instagramu i facebooku dostávám.

Pokud i tebe zajímají odpovědi na tyhle otázky, směle čti dál. Jestli ti i po přečtení tohoto článku bude cokoli nejasné, napiš mi zprávu a já na ni ráda odpovím. 🙂

Důležité je říct, že vycházím ze studia Školy přírodní medicíny, kterou studuji, vlastních zkušeností a zkušeností z práce s klienty. Jména, jež v ukázce ega používám, jsou smyšlená.

Řeknu ti příběh…

Představte si, že Maruška vyrůstá v rodině, do které se narodila čistě náhodou. Během těhotenství se maminka rozhodovala, zda vůbec přivést dítě na svět. Maruška se narodila do vztahu, který byl nefunkční. Otec rodinu brzy opustil a s Maruškou se nevídal. Maminka z toho byla velice smutná a uzavřela se do sebe. Maruška musela doma hodně pomáhat a dělat, co maminka řekla, jinak byl oheň na střeše. 

Maruška často navštěvovala svoji babičku a dědečka, kteří stále mluvili o své druhé vnučce Elišce; jak je šikovná ve škole, hraje na klavír, krásně kreslí a dokonce umí lyžovat. Nikdy se moc nezajímali o to, jak jde škola Marušce. Důležité pro ně bylo, zda jim Maruška pomáhá a dokonce jestli pomáhá svým bratrancům s úkoly.

Brzy nato se Maruška začala zhoršovat v prospěchu, dostávat poznámky a nakonec i dvojku z chování. Učitelé jí říkali, že takhle se teda hodná holka nechová.

Maminka se na ni často zlobila. Maruška však nic nezlepšila, její chování se dál zhoršovalo a maminka se dál zlobila. Zlepšovat se začala, až když se na ni maminka přestala zlobit.

Maruška a rostoucí ego
ilustrace: Adéla Níčová

Maruška chtěla být vždycky zdravotní sestra a pomáhat lidem. Šla však studovat grafický design, protože maminka si to moc přála a navíc říkala, že to se jí bude vždycky hodit a může si vybudovat kariéru.

Když byla Maruška na střední škole, poprvé se zamilovala. Do Karla. Karel byl spolužák ze třídy, který propadal z matematiky. Protože Maruška si pečlivě psala poznámky z hodiny, požádal ji, zda si je od ní může okopírovat. Maruška byla nadšená, že Karel oslovil zrovna ji a navíc mu může pomoct. S Karlem chodili na procházky a povídali si. Často se ptal, jak se má. Maruška se ze začátku moc styděla a zároveň se bála, zda je toto vůbec možné

Hlavou jí běhalo „vždyť já si tohle vůbec nezasloužím“. Častokrát žárlila, když Karel nebyl zrovna s ní. Přemítala, co zrovna může dělat a bylo jí úplně špatně při představě, že by o něj přišla.

Tahle láska nevydržela, Karel se s ní rozešel.

Marie vyspěla v ženu a v jejím životě se objevili postupně další muži, celkem tři. Ačkoli Marie popisuje, jak se s láskou o všechny tři muže starala, jednalo se spíše o… No, posuďte sami. „Ano, miláčku, přinesu ti to.“ „Chceš abych raději dnes zůstala doma? Mám sice domluvený už měsíc sraz s holkama na víno, ale já řeknu, že je mi špatně a zůstanu doma.“

Všichni tři muži se s ní rozešli.

Marii zvoní telefon několikrát za den.

„Jasně, mami, já ti to zařídím“

„Kačko, pomůžu ti s tím ráda. Ještě dneska? Já sice měla… No, to je jedno. Pošlu ti to dneska.“

„Ne, ty nikdy nerušíš, Evi. Rozešel se s tebou? A chceš, abych k tobě hned přijela? Nebo se k tobě mám nastěhovat?“

Marie se může rozdat pro všechny lidi okolo. Na chlapy už zanevřela, protože kdo by si jí mohl všimnout? A když už nějakého najde, určitě ji brzy opustí, myslí si.

K Marii se ještě vrátím, teď se pojďme seznámit s egem obecně.

Co je to ego?

Ego si můžeš představit, jako příšerku, která žije s tebou ve tvém podvědomém světě a napovídá ti, jak se chovat, co si myslet, jak se cítit. Jeho charakteristická emoce je strach. Tahle příšerka, nebo taky soubor vzorců myšlení a emocí, je něco, co se narodí s každým z nás. Část ega (vzorců) se přenáší také z minulého žití. To, s čím pracuji já jsou informace, které jsou nám dostupné a můžeme se na ně doptat (rodinných příslušníků), proto do minulých životů nezacházím. Pojďme pokračovat…

Od té doby, co se objevíš v matčině lůnu, se skrz matčino vnímání začne ego budovat.  V prvopočátku je pro tvoji příšerku důležité to, s jakým přístupem rodičů jsi na tento svět přišel/přišla. 

Byl/a jsi chtěné dítě? Plánované? Nebo omyl?

V průběhu životních zkušeností a situací, které prožiješ, pak egu rostou jeho chapadla, kterými dokáže ovládat tvůj život. To, jak se díváš na sebe, jak vidíš svět, jak život prožíváš, co je pro tebe důležité, za čím si stojíš, čím se trápíš a z čeho máš strach.

Zásadní období pro vznik ega, tedy vzorců myšlení a emocí, je od již zmíněného početí do šesti až sedmi let. V této době se dítěti ukládá do podvědomí vše, co slyší, vidí, pocítí, jednoduše vše, co zažije. To, jaký vztah mělo s rodiči, jak se cítilo v rodině, co prožívalo, jak se k sobě chovali rodiče. 

Ego
ilustrace: Adéla Níčová

Obzvláště důležité jsou způsob řeči a použitá slova, kterými bylo s dítětem v dětství komunikováno (zde vycházím také z neuro-lingvistického programování neboli NLP). Vliv na podvědomé vzorce nemají jen rodiče, ale všichni lidé a události v tomto období. Prarodiče, sourozenci, učitelky ve školce, děti – kamarádi.

Jak se říká, co se v mládí naučíš, pak jako když najdeš… No, a tak je to i s egem. To, co v mládí, lépe řečeno v dětství, nasaje, z toho žije i v dospělosti. Protože asi 95 % našeho chování jsou automatické reakce, které vychází z podvědomí; ani si neuvědomujeme, proč je děláme. Jsme tak naučeni. 

V dospělosti si automaticky vyhledáváme partnery dle toho, co nám ego napovídá. Cítíme se ve vztazích přesně tak, jak nám říká. Našeptává nám z čeho mít strach a co stavět v životě na první místo. Klame naše myšlenky a klade důraz na to, co je pro něj důležité. Dokonce určuje to, jak vnímáme sami sebe.

Uf. Vraťme se k Marii.

Jak vypadá její ego? Co ovládá její chování? Pojďme si popsat ty nejzákladnější charakteristiky pomocí toho, že odhalíme chapadla, kterými příšera jménem ego Marii ovládá. Zkrátka udělejme diagnostiku ega.

Marie a ego
ilustrace: Adéla Níčová

Chapadlo strachu

Marie se nejvíc bojí toho, že bude opuštěna. Říkám tomu strach z opuštění. Proč?


Už krátce po početí, kdy se maminka rozhodovala, zda si dítě nechá, nebo ne, se Marie nacházela na hranici opuštění. Později se tak dokonce stalo, když od nich odešel otec. Dítě není schopno racionálně rozlišit, z jakého důvodu otec odešel. Dítě zpravidla bere spory mezi rodiči nebo odchody rodičů jako svoji vinu. A tak je i Marie opuštěna otcem

Její pozdější žárlivost ve vztazích je projevem strachu z opuštění. To ego jí šeptá do ucha: „Co když je teď s jinou a od tebe odejde? Co když tě opustí?“ Nakonec ji všichni partneři opustili.

Chapadlo mylného přesvědčení

Marie je přesvědčená, že si nezaslouží pozornost. Proč?

Už na začátku bojovala o pozornost své maminky, aby si ji vůbec nechala. Po tom, co od nich odešel otec, se její maminka uzavřela do sebe a přestala si jí všímat – Marie ztratila její pozornost. Když byla u prarodičů, tak ti mluvili stále o Elišce, jež měla jejich pozornost. Z Marušky se stala zlobivá holka, která domů nosila špatné známky – zdá se na první pohled. Marie se ale jen podvědomě snažila získat pozornost

I když se to zdá až směšné, pro dítě je pozornost tak důležitá, že ji s vděkem přijímá i v podobě negativních emocí. V tomto případě zlobení se maminky. Tady o pozornosti platí „lepší špatná, než-li žádná“. A proto dokud se na ni maminka zlobila, Maruščino chování se nelepšilo.

Její první láska byl kluk, který si jí všiml a věnoval jí pozornost. Také další tři partneři si získali její lásku tím, že jí projevovali pozornost. Ego v tu chvíli Marii šeptalo: „Zasloužíš si vůbec takovou pozornost? Začni se červenat.“ Jakmile prvotní láska vyprchala a pozornosti ubylo, nastal strach z opuštění (viz chapadlo strachu). Dnes jako dospělá je Marie přesvědčená o tom, že neexistuje muž, který by si jí mohl všimnout = u kterého by si získala pozornost. A tak je sama.

Chapadlo jménem záměna priorit:

Priorita nejsem já – Marie – jako člověk, ale všichni okolo. Říkám tomu syndrom „hodná holka“. Proč?

Hodná holka dělá vše pro ostatní a tak, jak si přejí, je vždy nápomocna, a to i na úkor sebe a svého života. Jak to měla Marie? Maminka po ní už v dětství vyžadovala, aby dělala to, co říká, jinak bude oheň na střeše. Pro prarodiče bylo také důležité to, zda jim Marie pomáhá, a když neprospívala, říkali jí, že takhle se hodná holka nechová. Ve vztazích vždy zastávala pozici „já ti pomůžu, vše vyřídím a zařídím“. Tady se proplétají dvě chapadla: hodná holka, která raději udělá to, co se po ní chce, protože má strach z opuštění.

Ta hodná holka se promítá do Mariina každodenního života – komukoli, kdo jí zavolá, na úkor sebe vždy pomůže. A tak žije životy těch druhých namísto toho svého.

Chapadlo neodpuštění:

Marie nedokázala odpustit svému otci, že jí opustil a dále už se s ní nevídal.

Tento fakt, který Marie dost možná nikdy nevyslovila nahlas, ji užírá a provází celým životem. Co si myslíte, že se stane s jejím strachem z opuštění, když dokáže odpustit člověku, který ji opustil?

Marie se loučí s egem
ilustrace: Adéla Níčová

Co tím Marie získala, když svoje ego poznala?

Marie v tuto chvíli zná svoje ego. Už rozumí tomu, proč se jí opakují stále stejné věci dokola. Proč se s ní partneři rozcházejí, i když pro ně dělá první poslední. Proč na všechny žárlí. Proč nemá čas na svůj vlastní život. Proč je sama.

Pochopila, odkud pramení to, co se jí v životě děje.

Pojmenovala si situace a pocity, které si před diagnostikou pojmenovat nedokázala.

A to hlavní je, že si to všechno UVĚDOMILA.

Z automatických podvědomých reakcí dala impuls vědomému chování: „Hej, ego! Koukej, co dělám. Já to dělat nechci.“

Jak jsem Marii pomohla její ego odhalit?

Vedla jsem s ní přibližně dvouhodinový rozhovor– DIAGNOSTIKU EGA. Dávala jsem jí otázky napříč životem. Z odpovědí, z nichž je sestaven Mariin příběh, ego vystupuje téměř samo. Já mu jen pomáhám vystoupit z oparu nevědění.

Jak s egem pracovat? Co jsem Marii řekla a říkám to každému svému klientovi?

V rámci diagnostiky ega dávám návod na to, jak s egem pracovat samostatně. Jako podporu k procesu napravení ega nabízím konzultace s NLP technikami, které fungují na bázi podvědomí, a jdou tak více k jádru věci, díky čemuž je změna rychlejší. Obě tyto cesty se doplňují a navzájem se nevylučují. 🙂

Co je ale vždy zásadní pro úspěch: vůle a odhodlání klienta udělat v životě změnu. Protože zbavit se svého ega je sakra změna!

Líbí se vám tento článek?

Sdílejte ho na Facebook
Sdílejte ho na Twitter
Sdílejte ho na LinkedIn
Sdílejte ho na Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto webové stránky používají k poskytování svých služeb soubory Cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů Cookies.